www.wirusopryszczki.pl

W opiece nad kotem duże znaczenie odgrywa właściwa dieta. Często właściciele kotów rezygnują z karmienia kota karmą ze względów finansowych i decydują się umieszczać w kociej misce resztki swoich posiłków.

Trzeba wiedzieć, że jest to duży błąd i może odbić się na stanie zdrowia naszego zwierzaka. Podstawą diety kota powinno być mięso i karmienie go warzywami lub białkiem będzie niewłaściwe.

Ponadto należy pamiętać, że posiłki przygotowywane dla ludzi zawierają spore ilości przypraw, które dla kotów są szkodliwe. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest podawanie suchej i mokrej karmy dla kotów oraz uzupełnianie diety samodzielnie przygotowanymi posiłkami, co zapewni zwierzakowi odpowiednie substancje odżywcze.

W przypadku karmy, należy zwrócić uwagę, aby była ono odpowiednio dobrana do rasy naszego kota. Niektóre zwierzaki spędzają większą część dnia na leniuchowaniu, a inne na aktywności fizycznej i potrzebują innych składników odżywczych i mają inne zapotrzebowanie na energię.

Przy przygotowywaniu posiłków dla kota, należy pamiętać, aby nie podawać ryb, choć dużo można usłyszeć o tym, że koty uwielbiają tuńczyka. Maleńkie ości mogą utknąć w przełyku zwierzaka i wyrządzić mu krzywdę.

Trzeba także zrezygnować z podawania dorosłym kotom mleka, ponieważ może wywołać biegunkę. Poza tym koty nie powinny jeść nieświeżego mięsa oraz kości.

Jeżeli chcesz nakarmić kota warzywami, należy je wcześniej ugotować.